AKTUALIZACE: NÁHODNÉ FOTKY TESANÝCH CHYTŮ Z AREÁLU PETROHRADSKÉHO PADÁNÍ
Ahoj,
Vážím si Tvé práce a nadšení, které vkládáš do kultivace dalších a dalších zarostlých oblastí na Žihelsku. Jako podobně založený nadšenec tuším, kolik práce dá čištění kamenů, dělání dopadů a je mi jasné, že kdybys neorganizoval Petrohradské Padání Ty, tak by se stěží našel někdo jiný, kdo by trávil nespočet hodin hřebelcováním žulových valounů, které pak po jednorázové akci zase začnou vesele zarůstat mechem.
Nikdy jsem si nedělal iluze o výdělečnosti podobných akcí a vím, že je zcestné si myslet, že Padání je továrna na peníze. Sám jsem se před lety rozhodnul pořádat lokální boulderové závody i u nás na Moravě (Moravské Kejkle). Naštěstí jsem neměl nikdy postavenou laťku tak vysoko, že by pro prestiž závodu a následného rozřazení nejsilnějších boulderistů bylo nutné mít zde v nabídce 8B bouldery a těžší. Hledal bych asi dlouho. Sem tam naštěstí člověk nalezne v oblasti osmičkový boulder a desítku kousků nad 7C. Myslím si, že to stačí na namlsání silnějších lezců a lezkyň a když se nastaví systém hodnocení lezců podle pokusů, neměl bych strach o shodné celkové výsledky a malou účast závodníků.
foto: archiv Nadzemí
Proč to celé píši?
Všichni kamarádi boulderisti, kteří navštěvují oblasti z minulých Padání mi potvrdili výskyt sekaných chytů a obavu, že s největší pravděpodobností jsi pod těmito výtvory podepsán právě Ty, neboť jsi s okruhem kamarádů tyto kameny kultivoval před závody. Předcházející odstavec jsem mínil jako přátelskou radu. Nejsem sám, kdo bude mnohem raději poznávat při Padání oblasti lokálního charakteru s několika sedmičkovými bouldery, než znovuobjevené klenoty s nabídkou umělých dard.
Na žulových valounech v ČR se mi líbí i to, jak dokáže matka příroda ukázat lezcům, „hele kluci tady cesta prostě nevede a nepovede“. Příroda by měla mít vždy navrch. Smiřme se s tím, že v České republice už asi nikde „Fontáč“ nevykopeme z mechu a kapradí. Taky bychom se měli smířit s tím, že Žihelsko není Buttermilks a na lišty v převise se holt bude jezdit jinam.
Miluji objevování nových a nepoznaných oblastí. Mám v zásobě na příštích 5 let pěkné boulderové perličky s kapacitou kolem 150 boulderů, což by na slušné setkání lezců mohlo stačit. Věřím, že ty jsi na tom podobně. Co tahle slevit z nároků na potenciál nově uveřejněných oblastí a začít dělat kultivaci bez sekání. Nikdo se nepostaví na hlavu, když zabrousíš ostrý chyt, kde by si každý lezec roztrhnul kůži na prstu, ale myslím, že sekání lišt je opravdu zbytečné.
Btw: Stejně jako kluci Stráníci vím například o „potenciálu“ Žulového vrchu na Jesenicku. Vím i o tom, že by stačilo přiškrábnout pár lištiček, aby se ohromné směry proměnily ve přelomové bouldery v obtížnosti 8B+ a těžší. Stačilo by tak málo a vznikla by nová super oblast.
Díky bohu v tom mají borci jasno a raději budou dál jezdit o víkendech mimo jiné do Polska a Rakouska než si uměle vytvářet za barákem hřiště na hraní.
S přátelským pozdravem Jan „Čaj“ Šálek.
PS: Budu rád za další příspěvky, názory a smysluplné argumenty týkající se této problematiky.
Tento dopis nepíši jako jakékoli obvinění, navíc bez důkazů. Je to zamyšlení nad budoucností podobných soutěží a otázkou sekaných chytů. V případě, že nevíš kdo a jak sekal v nových lokalitách PP chyty, které před konáním závodů v dané lokalitě podle místních lezců nebyly, omlouvám se.
Doplnění (Asu):
Na základě Čajova dopisu jsem se poptal několika zkušených bouldristů (něco převzato od Marťase z diskuse). Zde tedy přikládám jejich názor, včetně seznamu konkrétních problematických cest:
Marťas:
Co se týká sekání, tak jsem zásadně proti. Měli bychom ke skalám chovat určitou úctu a respektovat přirozené procesy, které nám skály vymodelovali do dnešní podoby, kdo nám dává právo měnit něco, co příroda tvořila miliony let? V ČR máme množství různých oblastí různého materiálu a pokud někomu přijde vyčerpaná jedna oblast ať vyrazí do další. Nepřipouštím názor "vždyť by tu stejně jinak nic nebylo". Moc nejsem nakloněn ani "lepení" chytů, ale to dokážu překousnout - nevzniká nic nepřirozeného.
Na Petráči jsem potkal hned několik umělých chytů v boulderech, co mě napadá z hlavy: Frodo Nakole, převis Pueblo, Železná Lady, Noodledream, Syntéza Marnosti, Setkání S Rámou SD, Piraňa Low, Alter Ego. Co mně teď o víkendu přímo rozčílilo na Sklárně, tak byl fakt, že jsme viděli umělé chyty i v lehkých boulderech, názvy nevím, nemám průvodce této oblasti. U dalších lze polemizovat: Vašek, Špekmen, Na Krev, Black Box, Stix.
Všechno to jsou bouldery, které připravoval Rešík na padání, někdy je propřelezce třeba Adam nebo Rosťa, ale ti s největší pravděpodobností bouldery nevytvářeli.
Štěpán:
Už jsem na Petráči douho nebyl, musím se tam podívat, jak to tam vypadá, ale věřím bráchovi, co viděl, pozná chyt, který je evidentně sekaný. Když má hladkou desku a je tam jasný zářez, tak ten nevznikne pouhým odlomením. Určitě na starém Petráčí jsou sekaný bouldery. Myslím si, že je to v dnešní době nepřístupné a nemůže být tolerováno! Líbí se mi názory, že dnes jsou některé směry nelezitelné a za desítky let třeba lezitelné budou, proč bychom ničily dalším generacím evoluční vývoj lezení... Ano v lomech to v jistých případech chápu, ale nejsem zastáncem. Jinak z velké části je autorem boulderů Petr Resch.
Monča, Jitka, Adam F.:
Moc jsme toho nepotkali, nebo si nevšimli a v Žihli jsme teď nelezli. Ale prý taková Železná lady je teslá a určitě Dry Country (Sněžník).
Džanglí:
Bohužel to není problém jen Sklárny. V podstatě celej starej petráč je taky vysekanej. Black box,Frodo,Železná lady,Stepní vlk,Noodledream...skoro každej těžkej boulder je někde trochu teslej. Smutný.
Fox:
Na starým Petráči jsem to omlouval dobou - vývojem, která se myslím už změnila. Ale jestli v tom někdo každoročně pokračuje a omlouvá to tím, že je to pro lidičky, tak je něco velice špatně. Bohužel v tom vidím jedno velké EGO v návaznosti na slušně rozjetej byznys přikrytý funkcí.
Dlabis:
Musim teda říct, že když jsem v loni přijel na Padání a všechny kameny a chyty jsou obílené, tak si toho sekání člověk ani nevšimne, ale druhý den jsme zavítali do sektoru z předminulého roku, který už byl pěkně vymytý a taky jsem tedy valil voči jak jsou skoro všechny ty lišty seklý....osobně jsem si to přejmenoval na Petrohradske sekání...
Adam Ondra:
Ta skála tam je natolik špatná, že osobně bych tam žádné bouldry nedělal. Kdyby tam Rešík ty bouldry neudělal, tak by tam asi ani nikdo nelezl.
Svišť:
To jsou takové šutry, které kdyby někdo rozbil a odvezl, tak se nic neděje. Odstraníš mech a už jsi ovlivnil směr, vyčistil jsi chyty a opět jsi to ovlivnil, lidi pořád něco ovlivňují. Lepší je dobře vysekané 6A než přírodní hnusné 7B. Tedy otázkou není, zda někde někdo vysekal daný bouldr, ale zda ho vysekal dobře! Kdyby to udělal dobře, tak to nikdo neřeší. Nakonec jseš v přírodě a máš možnost lézt zajímavé pohyby. Jinak přece každý ví, že se sekat nemá...
Honza "Magnus" Novák:
Sekání je zaležitost minuleho století, takže ho neschvaluju. Žihle je defakto z 80 procent sekaná a starej Petráč taky. Bouldry jmenoval džangli v komentu u martinovi fotky. Jediny co mě zarazilo je žese to začlo řešit až ted, To že Petráč je sekanej se ví už celkem dlouho.
NADZEMÍ - Úvod
O projektu
Redakce
Pro média
Přidej článek
Inzerce
Lezecká škola
Plánované akce
Lezecké blogy
Kontakt
© COPYRIGHT 2009 - 2023 NADZEMI.cz Česká republika. Všechna práva vyhrazena. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.
Partneři | Tento web vytvořila digitální agentura a Grafické studio 321 CREATIVE CREW. | SEO optimalizace 321 |