Lezecká oblast Lukov je považována za bránu do Hostýnských vrchů. V minulých letech zde pěkně opravili hrad i s muzejní expozicí a pod hradem na skalách můžete potrápit, jak své prsty v malých dírkách, tak techniku ve dvacetimetrových plotnách.
Za boulderingem se však raději vypravte na protilehlý kopec Velá, kde je hřebínek 18 pískovcových balvanů, na kterých naleznete rozmanité problémy od dvojek až do stupně 7C+ Fb.
Přístup je nejvýhodnější z parkoviště v chatové oblasti Vítová, kde se vydáte po zelené značce do kopce a na výrazném hřebínku u značky „Přírodní památka“ vystoupáte k nejníže položeným kamenům.
V minulých letech zde „škodil“ místní lezec Karel „Black“ Černý. Možná si vzpomínáte s jakou elegancí vyhrál Mejcup 2005. Jeho nejtěžší kousky zde pěkně potrápily i naše nejsilnější bratrské duo – bratry Stráníky. Celý článek si můžete přečíst zde. Z místních lezců zde další pěkné bouldery očistil a přelezl Lubomír Políšeňský, na kterého můžete narazit na lezecké stěně Vertikon ve Zlíně, kde pracuje. Black s Lubomírem také vytvořili průvodce, kterého si můžete stáhnout zde.
Oblast celkově nabízí do stovky boulderů a jejich variant. Vybral jsem pár kousků v jednotlivých obtížnostech:
Liščí doupě, foto: archiv Jan Šálek
Nejvíce lehkých boulderů nabízí kámen Gigant, kde je přes 5 boulderů v obtížnosti 5a v pěkným dopadem a kámen Liščí doupě, tady jsou dírkované směry ještě lehčí, ale vytáhnou vás poněkud výše. V těchto boulderech si i naprostý začátečník výtečně zaleze.
Velryba 6C, leze Čaj. foto: archiv Jan Šálek
Z šestkových boulderů stojí rozhodně za přelezení „Vesmír“ 6A na Gigant – pěkný technicky kousek po dírách v kolmém a z druhé strany pak „Velryba“ 6C – napřímení přes ty nejoblejší mísy na kameni. Dále v oblasti naleznete „nejsemschopenzvednoutprdel“ boulder Bobule 6A+, vyhazovacího „Lidoopa“ 6C a parádní plácanou na Žábu s názvem „Pulcovina“ 6C+.
Mezi nejoblíbenější sedmičky patří na nejvýše položeném kameni Ropucha s oblíbeným traverzem po oblinách s příznačným názvem „Lišty jak prase“ 7A a na dolním kameni Vlna pro změnu taky traverz „Tsunami“ 7A+.
Mnohem těžší je udržet a naskočit dvě oblinky v nejvíce fotogenickém boulderu oblasti – v Žábě, který má prodloužení jak ze sedu 7C+, což je nejtěžší vylezená obtížnost na Velé, tak se dá nastoupit zleva přes oblou hranku s mizernýma nohama „Žlutý rákosník“ 7C.
Žába SD 7C/C+ leze Čaj, foto: archiv Jan Šálek
Různorodost boulderů doplní pecka v největším převise po lištách a voštinách „Odysea“ 7C, která se v poslední době leze opačným náskokem a tak se její pekelné obtíže značně snížily.
Pokud máte rádi záhady a luštění boulderů, tak vězte, že jich vám Velá nabídne plno. Takové „Kung-fu“ 7A, „A-steroid“ 7B jsou skutečně převeselé.
Moc pěkný článek o oblasti napsal Venca Kučírek zde.
NADZEMÍ - Úvod
O projektu
Redakce
Pro média
Přidej článek
Inzerce
Lezecká škola
Plánované akce
Lezecké blogy
Kontakt
© COPYRIGHT 2009 - 2023 NADZEMI.cz Česká republika. Všechna práva vyhrazena. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.
Partneři | Tento web vytvořila digitální agentura a Grafické studio 321 CREATIVE CREW. | SEO optimalizace 321 |