Pamatuji si, jak před lety v Montaně bývaly vtipné články od Vojty Dvořáka o boulderingu. Že si nesmíš zapomenout čepici, rukavice, péřovku a musíš dávat pozor při chytání. Pokusím se volně naskočit do prošláplých kolejí a trochu přisypat i své mouky do mlýna.
Představím vám můj pracovní vercajk, který nazahnuje lezecké udělátka, ale se kterým si krátím volnou chvíli v přírodě. Máte-li v rodině magora - boulderistu, třeba naleznete inspiraci na dárek. Pěkně kašlu na nějaké obecné popisy výrobů a nahodím zrovna ty, které mám - neplacená reklama, proč ne. Slibuji si od článku také, že mi třeba podobní exoti dají zpětnou vazbu, co mají v garáži za vychytávky schované oni a co se jim osvědčilo.
Photo: http://nalle-hukkataival.blogspot.com
Všimli jste si, že nejen světoví boulderisté používají žebřík a nacvičuje vyšší bouldery na staré gri-gri na laně? Existují i jiné možnosti, jak si ošahat a očistit chyty mimo váš dosah. Použijte žebřík. Kdyby Daniel Woods každej výlet táhnul pod skály dřevěnej dvojáček, asi by skončil u přelézání 6C boulderů. Místo toho s gustem používá teleskopickej mazel a musím přiznat, je to jiná prácička si ze schůdků opucovat výlez na projekt snů.
Když se Ti nechce lopotit s žebřem, můžeš šudlit teleskopickou tyčí. Minulý rok jsem v Sheffieldu koukal na prefikaně řešené dřevěnné erár tyče na stěnách s volitelným sklonem. Letos už měli kluci z Nizozemí stánek na veletrhu Outdoor a vzápětí se domluvili na distribuci v AIXu. Takže teleskopák deWOODSTOCK je fest dobrej tip pro milovníky oblých kamených tvarů.
Když už jsme u kartáčů, tak já používám kombinaci klasického šavlového dráťáku na mech a k tomu rejžové koště na smetení bordelu. Potom přichází na řadu jemná četa citlivých kartáčků z přírodních materiálů. Rejžák je potom super na na vypucování bouldermatky a koberečku.
Ruská motorovka.Photo: www.army-shop.cz
Kultivace dopadu a očištění skal od náletových dřevin je věc názoru. Například v Ádru někteří znalci ví, že když udělají prváč, tak bez vysekání malých smrčků a břízek za dva roky skála zaroste a neštěkne po této věži ani pes. S nadsázkou Ti sdělí, že bez pilky by neměl lezec do lesa. V této větě je však skryta oprávněná obava, že za pár let bude zarostlá a mokrá většina nástupů lezeckých cest nejen v Ádru. A doplatí na to lezci...a skála.
V repertoáru známých jsem zahlédnul vojenské lopatky, "ruskou motorovku", ale sám preferuji malou fiskarsku, která na malé smrkové bazmeky skvěle postačí a měla mít místo v každém lezeckém ruksaku.
Je vhodnější si zabrušovat nehty pilníkem místo stříhání. Na malých chytech má "maso" oporu o nehet a ten je při broušení časem tvrdší.
Tlusté mozoly zabrušovat smirkem, aby se netrhaly. A používat specielní mastě na lezení. Já mám asi 3 typy, porůznu poházené ve věcech, ale v současnosti fadním Cross Fixe, což je regenerační masť, zajímavě řešená o výrobců Climb On.
A co máte ve svém vybavení vy? Sekundové lepidlo na použití tejpovačky, sekeru, mačetu? Nebo jen lezky, pytlík a kobereček pod dopad?
S pozdravem Čaj.
NADZEMÍ - Úvod
O projektu
Redakce
Pro média
Přidej článek
Inzerce
Lezecká škola
Plánované akce
Lezecké blogy
Kontakt
© COPYRIGHT 2009 - 2023 NADZEMI.cz Česká republika. Všechna práva vyhrazena. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.
Partneři | Tento web vytvořila digitální agentura a Grafické studio 321 CREATIVE CREW. | SEO optimalizace 321 |