Follow Your Quest je výzva pro všechny, kteří mají chuť posouvat vlastní limity. Nezáleží na tom, zda lezeš šestky nebo desítky, důležitá je vůle či chuť vystoupit z komfortní zóny a pokusit se zrealizovat projekt, o kterém již delší dobu sníš nebo který Tě nenechává klidným, ale zatím jsi nenabral dost odhodlání. Necháme na Tobě, zda to bude cesta v dalším stupni obtížnosti, první horská túra, nebo prostě nějaké peklo po vlastním.
Každopádně je to jednoduché. Prostě se hecni se a zrealizuj svůj quest. Napiš o něm článek s fotkami, natoč video a zašli nám jej na adresu: [email protected]. V rámci výzvy můžeš taky nominovat své další přátele, kteří se ještě neodhodlali zapojit.
Nezapomeň, že výsledek je pouze třešničkou na dortu. Samotný proces by Tě měl bavit a motivovat dojít zdárně k cíli. Rozhodně se nenuť do něčeho, na co skutečně nemáš, dokázat odhadnout své současné možnosti a uvědomit si slabiny je dobrým předpokladem pro zvládnutí tvého cíle. Nakonec, překonáváš především sám sebe a rozhodně s nikým nebojuješ. Svou motivací však můžeš podpořit další lidi. Tak si to užij!
Nejzajímavější (video) reporty pak na základě ohlasu oceníme výjezdem do skal v jížní části Evropy za účasti špičkového světového lezce.
.
Dlouhodobě jsem se potýkal s nečekanými zvraty v podobě vážných úrazů. I přes pochyby jsem zůstal věrný své vizi a drobné projekty, především v podobě dříve nevylezených hákovaček nebo vyzývavých linek některých prvovýstupů mne přesto dále motivovaly. I přes omezené fyzické možnosti jsem dále pokračoval v tréninku, který mne pak na tyto questy připravil. Po přelezu cesty Salve Walley v Moravském krasu jsem se rozhodl sdílet svou zkušenost i s dalšími lidmi, kteří různým způsobem pochybují, zda na svou vysněnou cestu mají. Uvěřil jsem, že vůle může být natolik silná, že se lze popasovat i s nepříjemně vyhlížejícími zraněními a konečně, že samotný proces lezení není jenom o zlepšování fyzických možností, ale také o rozvoji psychiky a mentálním úsilí. Follow Your Quest má být především jednoduchou formou motivace pro všechny a zároveň inspirací pro výběr dalších osobních cílů.
Přibliž nám, proč sis vybral daný quest a jaká byla pro Tebe motivace. Popiš nám svůj proces realizace a poděl se o své zážitky. Nezapomeň přihodit pár výstižných fotek. Zkus si vybrat další dlouhodobější cíl, případně nominuj lidi ze svého okolí.
V rámci videa můžeš zachytit svůj vývoj v rámci questu, resp. samotný přelez. Neboj se podělit byť jen o dílčí úspěchy. Přibliž nám své pocity, či motivaci pro svůj quest. Neboj se být otevřený. Nezapomeň, že kratší výstižný shot je častokrát více, než hodinový film. Můžeš také něco vzkázat ostatním lezcům.
V případě jakýchkoliv pochybností, nebo dotazů se obrať na email: [email protected]
Nakonec motivační článek, který napsal Jirka "Švihy" Švihálek v listopadu 2009, kde popisuje svou motivacu pro vysokou sázku v Salve Walley a startovní video Follow your Quest. Jen dodám, že od doby, kdy byl napsán článek, v první délce cesty přibylo pár borháků, které nahradily část pochybných nýtů:
Nedávno jsme se s Asuáčem bavili o morálových cestách, jak k nim přistupujeme, proč je občas máme chuť lézt a hlavně co nám dávají. Asu se na tomto tenkém ledě pohybuje prakticky neustále, já na něj vstupuji zpravidla spíše přes zimu při lezení mixovém a hákování (to jen pro vysvětlení, aby za chvíli někdo neryl, co to tady plácám, když žádné morálovky nelezu).
No, zpět k jádru pudla. K čemu že jsme se tedy dobrali? Shodli jsme se prakticky ihned. Občas zkrátka je potřeba si takříkajíc ,,vsadit“, jít do určitého únosného objektivního rizika. V případě rozlámané skály věřit nejen sobě, ale i té skále, v případě špatného jištění uvěřit aspoň trošku i tomu jištění, v zimě uvěřit sněhu v lavinovém svahu a tak bych mohl pokračovat. V zimních mixech, hákovačkách a rozchrastech typu Kocovina je tahle ,,sázka“ nezbytností. Bez ní by člověk tyto cesty jednoduše nemohl lézt… V dnešní době se člověk snaží mít (a prakticky má) vše pod kontrolou, stále hledá absolutní jistotu, i lezení se vyvinulo tímto směrem. Důkazem jest, že sportovní lezení je zdaleka nejpopulárnější disciplínou. Co se ale stane, ztratí-li člověk tuto jistotu? Díky lezení je možné si to vyzkoušet. Vyzkoušet, jaké to je, když úplně vše pod kontrolou mít nemůžete, protože to jednoduše ani nejde. A jak ví každý, kdo si někdy na něco vsadil, je to vzrušující, a navíc toho můžete v případě výhry spoustu získat. Jde prostě o to si zvyknout a smířit se s faktem, že v určitých cestách jistota prostě neexistuje.
pht - Nadzemí
O co se tedy hraje? Vyzkoušíte si ten jedinečný pocit, jaké to je nemít vše pod kontrolou. Jen v takových cestách můžete zažít tu obrovskou úlevu, že to dobře dopadlo a můžete se jít ožrat. Prostě ucítíte život až v morku kostí. Ucítíte ho, znovu uchopíte a opět s ním nějak naložíte. Abstraktně řečeno, vyšlete sondu do vlastní duše. Přináší uvědomění si sebe sama, své hodnoty. Všední problémy a strasti se stanou malichernými, protože se naučíte vážit si sebe sama a svého okolí. Zjistíte, co je pro vás skutečně důležité. Budete zase o kousek blíž k přírodě, ucítíte k ní vděk, protože ten lokrovatej chyt vás zase zázračně udržel, lavina zas nespadla a i ta bouřka Vás skoro:o) minula. V neposlední řadě je to čistá euforie po přelezu, kterou stojí za to zažít. Je Vám to snad málo?
Hodně lidí, co si na tento způsob duševní očisty zvykli, už život bez ní ani nepovažují za plnohodnotný. Jak zaznělo v The Sharp End, radši 20 let tohoto, než 80 let nudy. No, těžko říct, jestli je to úvaha správná, nemůže říct asi nikdo na sto procent, ale něco na tom bude. Protože chvíle, kdy skutečně žijeme, přece jistě stojí za nějakou tu sázku.
OK, úvodník do problematiky máme, ať více či méně srozumitelný a pochopitelný. Chtěl bych se s Vámi totiž dnes krátce podělit o zážitky z jedné takovéto cesty. Tou cestou je hákovačka Salve Walley na Jáchymce, která snad nejvíce ze všech cest, co jsem v Krase lezl, vystihuje výše řečené. Stručně bych ji charakterizoval jako hrůznost, která jednou někoho zabije. Bohužel (nebo bohudík?) je totiž u ní nutné vsadit do banku poměrně mnoho. Prastaré nýtky s utrhanými očky, některé zpola povytažené ze skály, nedovolují žádnou chybu, jakékoliv větší zatížení některé z těchto rakovin by totiž s největší pravděpodobností skončilo velmi nebezpečným přistáním prvolezce až hluboko na zemi. A i když chybu neuděláte, stále je tady ta železná jistota, že jednou se to s někým vytrhá celé. Jen se čeká, kdy a komu se to stane…
Cesta se leze nejlépe na dvě délky, kdy první délka je právě tou vrcholně delikátní. Bohužel, při losu vyšla právě na mě. Krom výše zmíněných důvodů, proč takovou blbost lézt, nás táhlo také to, že bychom rádi s Márou přelezli všechny hákovačky v Krase, a u cest tohoto typu se nevyplatí čekat, rok od roku se stav nýtků zhoršuje. Navíc je to prostě legenda (prý se tam někdo zabil, ale nevím), nešlo tomu odolat.
pht - Nadzemí
Pod Jáchymku jsme přišli ještě ve veselé náladě, ale jakmile jsem začal nabírat výšku nad jediným dobrým nýtem, a jakmile jsem překonal hranici, odkud je to jasná zem (tak z deseti metrů), nálada byla v tahu. Fakt jsem se dost bál, a několikrát vážně uvažoval o tom, že se na to vyseru. Když se třeba v horách dost bojím, začínám si zpívat, jen tak, potichu, pro sebe. Po chvilce to na mě přišlo i tady. Jenže s dalšími a dalšími kroky přes snad stále horší nýtky jsem se dostal do nového stadia. Už jsem zpívat přestal, a několik nekonečných minut mlčel jako zařezaný, což u mě tedy zvykem skutečně nebýváJ. Po nějaké době jsem se dostal k nýtu, který neměl očko, ale ani dřík nešel obhodit čokem či repkou. Krve by se ve mně nedořezal. Naštěstí se zde naskytla první možnost založení vlastního jištění. Tutový čok šel založit po hodně dlouhém (pro mě ultramegadlouhém) nátahu z posledních příček žebříčků. Bohužel, z lezecké pozice není vidět, jak je vlastně založený. No, naštěstí byl založený dobře, protože ta spárka je fakt dobrá. Potom ještě krok přes frend za odštípený kámen (ale asi je to kompakt), hurá do nýtku s poloroztrženým očkem ze zinkového plechu (rozhodně nezatěžovat plnou váhou, ale vyšmelit nějak jinak!) a bylo to za mnou. Štand je tutová skoba a obří hodiny erárně provázané. Odměnou je ještě vrcholovka vložená u štandu hluboko v jeskyňce.
Závěrem bych ale přece jen upozornil, tohleto sázení má i svá úskalí. Když člověk sází příliš často a moc, stává se z něj gambler, a s nimi to obvykle nedopadá dobře. I sázet se musí střízlivě, a toto sázkařské opojení si dopřávat jen občas, v omezeném množství.
Spoustu štěstí při Vašich sázkách přeje Švihy.
Video z jara letošního roku včetně komentáře autora cesty Pavla Ševčíka:
NADZEMÍ - Úvod
O projektu
Redakce
Pro média
Přidej článek
Inzerce
Lezecká škola
Plánované akce
Lezecké blogy
Kontakt
© COPYRIGHT 2009 - 2023 NADZEMI.cz Česká republika. Všechna práva vyhrazena. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.
Partneři | Tento web vytvořila digitální agentura a Grafické studio 321 CREATIVE CREW. | SEO optimalizace 321 |