Dnes vás čeká další tučné písmeno, které jsem si dovolil rozdělit na tři díly. První si představíme Sloup a Holštejn, ve druhém pak zbytek Krasu. Speciální třetí díl bude zasvěcen zajímaným variantám, kterých je v Krase nespočet a mnohé z nich jistě stojí za povšimnutí. Tak hurá na to…
Sloup, Staré skály, 12, A. Ondra, 12m, borháky, sportovní
Adam o nejtěžší cestě v Česku a jedné ze tří nejtěžších na světě píše v knize Sedmikrásky toto: ,,Cizinci by se asi rozesmáli. Pod 9b+ si asi většina lidí představuje impresivnější dardu. Ale obtížnost kroků snad už bradu trošku níž dostane. Je to mazec. Šest či sedm metrů lezení okolo 10 UIAA do brutálního bouldru. Extrémně malý chyt a extrémně dlouhý krok z něj. Jaké to blbosti mohou zaměstnávat člověka na více jak rok a půl…“
Dodám jen, že se prý jedná o nejtěžší single-move v cestě s lanem a že Adam měnil po pár pokusech lezečku (kterou si speciálně upravoval žiletkou), protože pak už mu nedržela pata. No comment…
Vasil Vasil, foto: archiv Adama Ondry
Sloup, Nad poustevnou, 8, J. Šustr, 1986, 22m, borháky, sportovní
Krásná, a hlavně docela lezitelná osma ve Sloupu. Technický začátek a prostředek je na konci vystřídán silovým lezením v malém převísku. Bylo by dobré asi dodat, že linie by se měla lézt přímo či mírně vlevo kolem posledních jištění. Polezete-li doprava, bouldr si značně usnadníte, a to by přeci nebylo ono!
Sloup, Hřebenáč, 8-, P. Weisser, Z. Konečný, 1983, 16m, borháky, sportovní
Technická parádička na jinak dosti jednotvárný Hřebenáč, u které vám síla z bouldrovky rozhodně stačit nebude. Poprvé, když jsem ji zkoušel, neodlepil jsem se pomalu ani ze země (cvakání prvního je, pokud nevíte, jak na to, dosti nepříjemné). Když jsem ale dostal cenné rady od místních znalců, cestou jsem docela rychle prostoupil.
Sloup, Nad poustevnou, 6, J. Beneš, B. prudil, 1979, 20m, borháky, sportovní
Z dnešního pohledu varianta (i když to byla jedna z prvních cest) přímých směrů vpravo Nad poustevnou. Nástup přes Papalalulu, dále mírně doleva až do centrálního koutku, kterým se dostanete pod vrcholovou stěnku, která se oblézá mírně zprava. Když jsem cestu lezl já, pojal jsem to trochu dobrodružně. První jsem kvůli tahu lana cvakal totiž až téměř v polovině stěny a nahoře jsem, myslím taky něco vynechal.
Sloup, Hřebenáč, 5, V. Gregor, J. Havel, 1968, 16m, nýt, sportovní (!)
Smrt, zabití v přímém přenosu. Do této cesty jsem nastoupil, jakože se v ní rozlezu. V průvodci jsou zakresleny dvě jištění, a tak jsem se ničeho nebál. ,,Prostě další sloupská pětka,“ říkal jsem si. Když jsem však přilezl do místa, kde mělo být druhé očko, nikde nic. Z tohoto místa je to už tutově na zem, a přitom vás čeká ještě dosti nepříjemný krok. Rozhodně doporučuji si vzít s sebou nějaká ta hejblátka. Já nic neměl, protože jsem věřil v Bibli, což se v tomto případě ukázalo jako liché.
Sloup, Staré skály, 5, J. Beneš, V. Pípal, T. Dráp, 1975, 12m, borháky, sportovní
Zajímavá cesta na pomezí stěny nad Sloupskou jeskyní a Starých skal. Odvážíte-li se do lehce bojavého překroku z nástupového balvanu, čeká vás příjemné stěnové lezení po chytech.
Holštejn, Lidomorna, 10-, J. Švestka, A. Ondra, 2010, 10m, borháky, sportovní
Natáhli jste si prst a nemůžete zkoušet nic těžšího po lištách? Toto je cesta přímo pro vás. Nebo alespoň tak to tvrdí Honza Novák, který jí před nedávnem přelezl. Problém této oblé hrany se skrývá v tom, že je opravdu oblá a chyty tu nejsou téměř žádné. Jste-li menšího vzrůstu, budete si muset namalovat i klíčový stup. Pure boulder power!
Via Sacra, foto: Standa "Sany" Mitáč, www.emontana.cz
Holštejn, Vaňousovy díry, 9-, T. Pilka, 18m, borháky, sportovní (!)
Vaňousovská klasika na kterou je potřeba dozrát. Parádní lezení okořeněné pouze dvěma očky, která jsou však na svých místech. Klíčový bouldr (na vlastní oči jsem viděl, že se to dá přešáhnout, musíte však mít 205cm a více) je u prvního borháku v půlce stěny, dále už stačí vydržet v poměrně dobrých lištách a hlavně nezazmatkovat těsně pod řetězem, protože tam už se přeci nepadá. A když už, tak leda s pořádným tarzaním řevem.
Holštejn, V buči, 9-, J. Nešpor, I. Straka, 1986, 22m, borháky, sportovní
Za mě jedna z nej 9- v celém Krase. Hezká je nejspíše proto, že je naprosto atypická. Nečeká vás tu totiž žádný extra výmrd, kvůli kterému byste museli při neúspěchu prodávat sedák. Jedná se o čistě vytrvalostní linii. Jak jednou kdosi řekl: ,,Jediná devět mínuska v Krase, kde není těžší krok než za sedm mínus.“ Za takovou cestu by se nemuseli stydět ani ve Španělsku. Ještě se asi sluší dodat, že o první volný přelez se postarali pánové Konečný a Pilka. Mimochodem, víte, že tohle má i free sólo přelez?
Holštejn, Nad Holštejnskou jeskyní, 9-, Z. Konečný, 2005, 12m, borháky, sportovní
Jedna z mých prvních ,,těžších“ na Holštejně. Máte-li nakampusováno, bude pro vás tato cesta hračkou. Série pozitivních lišt vás totiž dovede až ke slaňáku. Sice jsou dál od sebe, ale za něco to číslo být musí, ne?
Vojížďeč mrtvol, foto: Filip Zaoral
Holštejn, Lidomorna, 7 až 7A+, P. Weisser, 1989, 15m, borháky, sportovní
Ultimátní cesta, která rozhodně není za 6+, jak bylo uváděno ve starších průvodcích. Celý problém spočívá v úvodním bouldru. Polezete-li direkt k prvnímu očku, máte-to za 7A/7A+ (nepříjemný dlouhý krok z nicbeckendu). Druhá možnost je to vzít trochu zprava a k prvnímu to lehce traverznout. To by mohlo být za 7 UIAA. A do třetice všeho dobrého se dá lézt zleva (bez chytů ze Čtvrteční spáry!). Tato varianta odpovídá 8- či 8 UIAA.
Tak kterou možnost si vyberete?
Filip Zaoral
NADZEMÍ - Úvod
O projektu
Redakce
Pro média
Přidej článek
Inzerce
Lezecká škola
Plánované akce
Lezecké blogy
Kontakt
© COPYRIGHT 2009 - 2023 NADZEMI.cz Česká republika. Všechna práva vyhrazena. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.
Partneři | Tento web vytvořila digitální agentura a Grafické studio 321 CREATIVE CREW. | SEO optimalizace 321 |