V Brně dne 19.10.2014
Odpověď na otevřený dopis krasovému lezci a předsedovi OVK Jeseníky a Rychlebské hory L.Abtovi ze dne 11.10.2014
Jelikož je tento dopis strukturován formou bodů, budu je brát jeden po druhém a pokusím se o vyčerpávající odpověď, případně z titulu své funkce nastíním náhled naší VK na obecné řešení. Nebudu zde přepisovat jednotlivé dotazy, ty si můžeš pro případné zveřejnění na soukromých internetových stránkách doplnit.
Bod 1. – VK nemůže přejišťovat cesty v lokalitách, kde není ze strany OP povoleno lezení (např. Bílá hvězda). Pro Holštejn existuje rozhodnutí správy CHKO MK č.j.613/94 Mk/Ba , které je na oficiálních stránkách ČHS a my lezci se jím musíme řídit . Já osobně se při jednáních se zástupci OP snažím vyjednat rozšíření lezeckých lokalit(nejen v MK, ale i na Pálavě) o další stěny, bohužel na správě CHKO panuje názor, že máme povolených skal až moc a nové(dříve povolené) stěny se pro lezení nebudou otevírat. Doufejme, že se v budoucnu tento názor podaří změnit.
Bod 2. – Tady bych poprosil o konkrétnější popis, protože si myslím, že se tak neděje, mohu se ale mýlit. K projektům obecně : situace je taková , že na většině stěn v lokalitě MK jsou prvovýstupy dovoleny pouze se souhlasem OP. Naše OVK má nepsanou dohodu se zástupci CHKO MK, že jim ohledně prvovýstupů nemusíme (zatím!) nic hlásit a o tvorbě nových cest má rozhodnout VK. V praxi to do dnešního dne probíhalo tak, že lezec zavolal, sdělil svůj záměr a bylo mu odpovězeno. Protože se tato uvolněná praxe (vzhledem i tomuto dopisu) neosvědčila, budou se napříště dotazy posílat mejlem na moji adresu [email protected] K problému hájení projektů - stanovisko naší VK je takové, že o tom, jestli je projekt otevřený nebo ne rozhoduje lezec sám, u starých projektů považujeme za slušnost se tohoto lezce zeptat i po delší době, zda cestu dodělá či nikoli (mohou tam být zdravotní či jiné důvody atd.). Zde bych poznamenal, že jsem nezažil případ, kdy by tito lidé projekt blokovali. Také musím poznamenat, že těchto projektů není mnoho.
Bod 3. – viz předchozí odpověď.
Bod 4. – Tomuto dotazu opět nerozumím. O tom, proč je vhodné vědět, kde vedou okolní cesty a nejlépe si je i přelézt se nebudu obšírněji vyjadřovat, považuji to za samozřejmou věc. Je jasné, že u některých cest je to dost problematické, ale o tom, že nějaký lezec přijde do jiné lokality a bez přelezení dostatečného počtu cest bude vědět, kde jsou volné směry dost silně pochybuji a každému takovému zájemci vždy doporučím, ať si jde nejprve okolní cesty přelézt.
Bod 5. – Jelikož v naší VK má přejišťování na starost V. Wolf(V.W.) , požádal jsem ho osobně o vyjádření a u některých cest připojím obecný pohled(odpovědi V.Wolfa jsou červenou barvou) :
Sněhurka a sedm ostrých pokusů – V.W.- to jsou Janzenova jištění, relativně nové a něco by ještě vydržela, co by nám spíš mohl vyčítat, že jsme mu je tam vůbec dovolili dát, ale víš jak je to s Janzenem. Jinak 5.8.2014 byla 4 jištění vyměněna za borháky. Cestu jsem lezl a tak asi vím kam je dát.
Čertovo lože – V.W. - dne 14.8.2014 vyměněna 2 jištění za borháky, v podstatě jsou zleva až po Lesnickou vyměněna všechna stará jištění s výjimkou Perestrojky- tu nechávám na to až tam budeme někdy spolu a navíc jsem opravil cca 5 slaňáků – doplnění po krádeži, výměna slaňovacích karabin.
Cesta vpravo od ukradené– Cesty jsou uznané a že nejsou v průvodci ještě nic neznamená a postupně budou přejištěny
Střídaní stráží – cesta k dnešnímu dni není oficiálně „volně“ vylezená a jako taková je pro nás vedená jako hákovačka . Tady bych připomenul dřívější rozhodnutí naší VK , kde je jasně deklarována priorita volného lezení v lokalitě MK ( mimo klenbu Macochy). Představa je taková, že u cest tohoto typu se po volném přelezu vymění stávající jištění za nové, případně se přemístí vzhledem k možnostem cvakání atd. Nikdo případným zájemcům nebrání tyto cesty zkoušet pro volný přelez a poté tam naznačit umístění nových borháků. Jestliže kvalita stávajícího jištění zkoušení odspodu nedovoluje, opět nikdo nebrání cestu nazkoušet s lanem shora. Cest v MK, kde je převislost taková, že to nejde, moc není a v těchto případech bude postup předmětem diskuse.
Hradní spára – V.W.– dne 3.8.2014 vyměněno 8 jištění za borháky, čtvrté posunuto mírně doleva nahoru, druhé mírně doprava dolů. Cestu jsem lezl, byť na druhém, několikrát, tak mám představu cvakání.
Dej pusu dědečkovi – V.W. - Dej pusu dědečkovi a Horní traverz – bohužel mi došel akumulátor, takže jsem neosadil konec traverzu, mám ho přelezený, akorát na konci bude problém u skoby, protože tam se mi to zdálo dunící, možná místo dvou bude jen jedno, to samé pro druhou délku Dej pusu, to jsem chtěl dělat při jednom. Takže tam budu muset znova vylézt a dodělat to, což bych mohl do konce roku stihnout a při spustu bych udělal i Dědečkovy hodiny, tím by to tam až na Mouchu a Přímku bylo hotovo.
Půlměsíc – poznamenávám, že přejišťování v celé lokalitě MK není tzv. hotové a volil bych spíše dotazy typu „ plánujete to dojistit, či nikoli a kdy. Výše popsaný štand je celý ve volných blocích a V.W. mi sdělil, že o jeho výměně se musíme dohodnout ( za kvalitu osazeného jištění nese odpovědnost pojišťovatel).
Bod 6. -
Beraní roh – V.W.- Takže pokud beru, že cesta má 4bh, druhý cvakám z No handu. Třetí je dán tak, že se dá cvaknout ze spoďáku na levou ruku a pak jdu do lišty na pravou. Je dán tak, aby maximálně eliminoval pád do police, Maximálně bych ho dal tak o 30cm výše. Neboť sled kroků je spoďák levá – cvakám i když trochu silově, hned lišta pravá a spoďák levá, který je větší a dá se z něj též cvakat a to i ve stávající poloze borháku, který mám v tu chvíli nad pasem. Čím výše by bh byl, tím by případný pád znamenal potlouct se o polici. Čtvrtý borhák je naprosto v pohodě, protože levá ruka jde dost doleva do dobrého bočáku, nohy proti a pravá ruka na bekend, levá hned vedle ní taky na bekend, rozšlápnout nohy a pravou rukou v pohodě cvaknout. Dolez je pravou rukou do velkého chytu do police pod rozbitým pilířkem a slaňák je umístěn v prvním pevném kusu skály. Do pilířku jsem ho nemohl dát, protože celý duní a je složen z kamenů různé velikosti, jaksi jsem taky trochu zodpovědný za osazená jištění. Není uprostřed posledního bouldru, to je trochu nadnesené, ale jde o to, že jde cvaknout před krokem do police na konci posledního bouldru, i když tam už to není nejtěžší z celé cesty, to máš dávno za sebou.
Debiliho – V.W. - – ve spáře byly dvě skoby, tak jsem tam dal dva borháky, skoby mám samozřejmě uložené v samostatném sáčku s názvem cesty. Vzhledem k tomu, že znám své filištínské, tak si dávám pozor, abych hlavně na Rorejsech nepřidával. Borháky nejsou logicky ve spáře, ale tak, aby byly v pevném a šly cvakat.
Cesta k manželskému štěstí – V.W. - první borhák není dodaný, 70cm před ním bylo v dutém staré jištění – váleček s kroužkem, pozůstatek je vidět, borhák jsem dal tedy více doleva z toho důvodu, že je tam pevná skála. Šel by ještě cvakat z dunivého spoďáku, takže by mohl být tak o 50cm výše, ale to bych opravdu neřešil, protože případný pád je do prostoru mimo polici. Skoba tam zůstala proto, že je nová kvalitní, tudíž jsem ji nevytloukal a nenahrazoval, stejně tak jako zůstala kvalitní skoba pod slaňákem.
Kouřilka– V.W. - vzhledem k tomu, že jsem dodělal štandy, jištění nad převisem a doladil něco v cestách pod převisem, bral to, že by to tak mohlo zůstat, takže opět rekapitulace, slaňák cesty Level 42 je tam, kde ho umístil Janzen, vpravo od něj je umístěno další Janzenovo jištění, které jde v klidu cvaknout z konce díry v cestě Kouřilka levou rukou, ano mohl bych ho cvaknout i o cca 30-40cm výše (vpravo od stávající staré skoby), ale je to v podstatě úplně jedno, protože ani ne dva metry nad tímto jištěním je za hranou druhého převisu další Janzenův nýt, který jde v klidu ze spáry nebo hrany převisu cvaknout (je cca 40cm doprava od původní staré skoby), pak je buď možno se v díře ve spáře zvednout a cvaknout nad nýtem nerez Janzenovu skobu a snížit se a spárou šikmo doleva traverzovat, nebo ji necvakat a traverzovat rovnou ke dvěma starým skobám. Pod skobami asi 70 cm je borhák kudy Adam dolézal Styx ke slaňáku ve špici posledního převisu a druhý je zhruba dva metry nad skobami, zde by mohl být eventuálně přidán borhák do hrany převisu doleva ( i když při přelezu Styxu to bude trošku mást – asi by šla jiná barva borháku) tak, aby se přes něj dalo odtraverzovat doleva a nemusely se použít ty dvě původní skoby. Pak už si člověk musí cvaknout slaňák Styxu a po něm starou skobu, která je už v poslední dunící převislé desce a tam fakt borhák nedám, protože by šel i s blokem dolů, nad skobou je už borhák ve stěně místo původní skoby. Takže se v tomto případě bavíme o dodání jednoho borháku a posunutí jednoho Janzenova jištění o cca 30-40cm nahoru. To je vše na cestě, která má celkem nějakých 70m.
Tady podotýkám, že se opět jedná o skobovačku a platí to co jsem popsal dříve.
Dítě představ– V.W.- – to už dojistil svého času Janzen, takže já pouze vyměnil Čumpelíkovy skoby a Janzenova samodomo nic víc, díky tomu se ta cesta leze a navíc dnes je Alfa tak blízko, že by si člověk přicvakl půlku jištění z ní. Takže tam o nic nejde a lano pěkně vede. Navíc jsem to natáhl nad převis do slaňáku Pák, ale na to si nedělám žádný nárok, i když tam je celá cesta nejtěžší.
Tady dodávám, že cesta má více autorů a pro vysvětlení je Janzen jedním z nich . Jestliže on pak cestu dodělával ( J.Šustr už v té době nelezl) a jištění tam přidal, je to na diskusi mezi Janzenem a Čumpelikem a ne na VK, aby je soudila.
Ralle Safari – V.W. - ano, dole jsem dodal 1 bh do míst, kde je velký dunící blok, za který se dává vlastní jištění, z bloku se odlamují postupně kameny a to je ten důvod. Může vydržet pět, deset let, třeba míň nikdo neví. To byl důvod, aby to bylo bezpečné. Nemám osobně problém jištění vyndat, a jak blok odpadne, tak ho tam dodat, neboť půjde o podstatnou změnu. Ano skoba není vyměněná a to z toho důvodu, že je zhruba 1,1metru nad borhákem, který osadili hoši, co dělali Mroží faleš – tedy Asu a spol., tudíž buď by to chtělo dát borhák výš, což jde a nebo to nechat tak, přelez jde dvěma způsoby v daném místě buď zprava levou nohou do stupu nad borhák a pak výměna nohou a překlopení doleva do bloku anebo zleva, vysoko pravá noha, spoďák a z něj rovnou do bloku na polici. Poslední jakoby těžší krok do bloku se dělá s nohu těsně u borháku. Nepřijde mi to nejtěžší místo, vzhledem ke stavu cesty, mi přijde osobně horší stěnka pod šikmou rampou, kde bývala jedničková skoba, dnes borhák, je to zamechované a tudíž dosti často vlhké, je to prostě věc názoru. Při lezení si to musí člověk čistit. Takže pokud bychom se dohodli, můžeme dát borhák o 1,1 metru nad ten jejich nad rampou. Můžeš se sám na to podívat a říct svůj názor.
Rovně vzhůru – V.W. – cesta byla přejištěna 11.8.2014
Bod 7. – Tady bych poznamenal , že po dohodě VK budou zatím cesty Jezzabel , Aleluja, Nejlepší léta našeho života, Kocovina apod. ponechány na původním jištění a je na lidech, kteří je přelezli, aby se vyjádřili, co s tím(Budoucí zápis VK- cca prosinec2014) . U těchto cest VK vydá upozornění na vysokou nebezpečnost stávajících jištění a nízkou kvalitu skály. Cesty na Koňovi budou předmětem diskuse a o cestách v Macoše jsem si myslel, že vše víš. Především pro ostatní – cesty v Macoše jsou postupně přejišťovány a to výměnou starých skob za borháky. Cesta Rajta Tydli , Maugliho var. Normálky a Cesta na smrk budou ponechány v původním stavu. V Macoše zbývá přejistit spodek Macochy , L1 Jámy a kyvadlo a Sokolíky . Pro všechny zájemce musíme upozornit na místy nízkou kvalitu skály a nutnost používat vlastní jištění, kde se předpokládá vysoká zručnost při jeho zakládání.
Bod 8. – U některých cest se při přejištění nedodržel počet stávajících jištění a jejich počet byl snížen s ohledem na volné lezení . Staré skoby byly ponechány (např. normálka v Macoše a Velký Beran ) a předpokládá se, že postupně přirozeně „odreznou“ a až se to stane tzv. pamětníci už nebudou moc protestovat a žádat jejich doplnění ( Ferryho tímto žádám o prominutí).
K poznámce o nerespektování původního záměru autorů a svévolnému přejišťování cest bych požádal o větší konkrétnost.
K tomu, že V.Wolf přejišťuje špatně bych byl velmi opatrný a opět je to na sdělení větších podrobností. Já jako předseda OVK nechci soudit osobní averze a co kdo řekl a kdo komu vylil pivo na hlavu a proč. Např. to osočení za slanění ( byl jsem přítomen) jsem chápal jako popichování a srandu, která se v krasu vždy dělala. Chápu, že při osobních neshodách mezi lezci je takové „popichování“ bráno jinak.
K návrhům řešení - 1.+2. Souhlasíme, že u cest,kde je podle lezců špatně osazené nové jištění, je nutné ho předělat. Tady prosím ( a nejen Asua) o větší specifikaci. Já jako předseda mám občas také výhrady a o některých jištěních jsme s V.W. diskutovali, ale do dnešního dne jsem nezaznamenel tak zásadní pochybení, aby se jištění muselo posouvat. Opět ale netvrdím, že vím o všem a prosím a větší specifikaci(a opět nejen Tebe).
3. Toto jsem vysvětlil výše
4. Zatím jsme necítili potřebu a opět nechápu tu poznámku o tom, že nevíme, co děláme
5. Toto se dělá průběžně, např. na dne 21.10.2014 je domluvena další schůzka se zástupci CHKO MK, kde se opět budeme snažit rozšířit naše pole působnosti. Některé věci jsou běh na dlouhou trať a myslíme si, že oficiální zveřejňování všech podrobností by neprospělo meritu věci ( představ si, že bychom 18 let zveřejňovali, že jsme se opět nedohodli na povolení lezení na Stránské skále a předpokládali, že to zástupci OP nečtou ) . Je to někdy mravenčí práce a výsledek spíše v náš neprospěch.
6. S tím souhlasíme a možná by se předešlo těmto dopisům.
Závěrem bych chtěl jenom poznamenat, že se jenom letos v MK vyměnilo přes 400 jištění a za poslední léta nepočítaně ( byly tam dříve svazové i soukroné jištění, které pocházelo z darů různých osob či firem). Dále si myslím, že o některých věcech si můžeme promluvit osobně, než se rozepisovat na serverech. Tímto považuji diskusi přes média za uzavřenou , nebráním se ale pokračování, např. při dokončování cesty v Macoše.
Vypracoval Pavel Weisser
Poznámky – Lukáš Abt:
Někdy jsem sice nedostal ucelenou odpověď, resp. bylo zodpovězeno úplně něco jiného. Nepotřebuji vědět program cest, ale ptal jsem se na způsob přejištění. Reaguji pouze na cesty v dopise zmíněné a u kterých vnímám největší rozpor, zbytek asi ústně ve skalách.
Ad Střídaní stráží – OVK jsem několikrát požádal o doplnění jednoho BH v místě druhé skoby, tedy OVK věděla kam jej dát (při pokusu o RP jsem toto vzdal právě kvůli chatrnému stavu skob nevhodných pro případný pád), obrovské hodiny vyvážu klidně sám.
Ad Dítě představ – Autor nesouhlasil s přidáním jištění do již stávajíci části cesty. To že cestu dodělal někdo další, je druhá věc, ale je v pořádku přidávat do již stávající části další jištění? Dávám do konfrontace s cestou Bleskem do hlavy, kde bylo dodané jištění odstraněno.
Ad Manželské štěstí – Ano, byly tam dva kroužky po Vlastovi Zavřelovi, ale v rámci štandu, který je teď vyměný. V tomto případě je BH zbytečný, protože je vlevo na stejné úrovni jako štand, proto se pro přelez moc nedá využít. Původně se zde stavělo, pokud se nepletu, takže není respektován ani původní záměr autorů. Viz předpoklad, že se přejišťují cesty, které má přejišťovatel přelezené.
Ad Beraní roh - No nevím, z mého pohledu při RP přelezu ze stylu přejištění nejsem nijak moc nadšený. Nechám na ostatních.
Ad Kouřilka – Pokud vím, cesta je vylezená volně, tak nevidím důvod, aby ony skoby nemohly být vyměněny, resp. slaňáky, borháky křižujících cest dány normálně. K čemu je mi borhák pod nohami, když na něj z lezecké pozice nedošáhnu? Odpoveď uvedená u tohoto bodu vůbec neodpovídá na dotaz, tedy proč nejsou vyměněná původní jištění (místo tří skob – v úvodu a pod druhým převisem).
Ad Rally Safari – První borhák bych požádal odstranit. Borhák z křížení s Mroží Faleší jsem osadil já a je asi půl metra na původním štandem, který byl v koutě (2 skoby). Argument, že je nízko, je blbost, protože jsme respektovali původní záměr autorů (o výměně informován P. Weisser). To není respektováno u skoby v převisu, kterou bych požádal nahradit.
Ad Mauglího cesty na Rorejsech – Nebylo zodpovězeno, proč je dvojí metr na cesty jediného autora v jednom sektoru. Tedy proč, když mají tyto cesty zůstat na skobách, je polovina z nich přejištěna na borhácích.
Vůbec nebyl zodpovězen dotaz ohledně přeborhákovaných bouldrů na Modrém Rysu.
Bude navržen nějaký termín setkání s OVK pro lezeckou komunitu? Jinak za zbylé přejištěné cesty a odpověď díky.
NADZEMÍ - Úvod
O projektu
Redakce
Pro média
Přidej článek
Inzerce
Lezecká škola
Plánované akce
Lezecké blogy
Kontakt
© COPYRIGHT 2009 - 2023 NADZEMI.cz Česká republika. Všechna práva vyhrazena. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.
Partneři | Tento web vytvořila digitální agentura a Grafické studio 321 CREATIVE CREW. | SEO optimalizace 321 |