Při sestupu jsme slaňovali do propasti, a to tím způsobem, že Mazurka, který zůstal dole kvůli zajištění sestupu, se navázal jako protizávaží na lano, jenž vedlo mělkou propadlinou od louky pod věží šikmo přes hřeben a viselo do propasti. V tu chvíli se ukázalo, že lezci, obzvláště začátečníci, nemohou být při slaňování nikdy dost opatrní. Kossrang právě začal s důvěrou ve své už dříve ověřené schopnosti nejištěn slaňovat na volně visícím laně. Strhli jsme ho zpátky a zajistili jej. To byl dobrý nápad. Když totiž přes hranu nastoupil do stěny, uklouzl, pustil lano a snažil se zachytit skal. To se mu ale nepodařilo a spadl do jistícího lana. Kdyby byl nejištěn, utrpěl by těžký pád do propasti.
Skála ve zmíněném úseku je velmi rozlámaná, člověk nikdy neví, jestli bude chyt držet tak dlouho, jak bude potřeba. Lezení také vyžaduje velkou sílu v prstech, protože jistící stanoviště je až kousek pod úrovní hřebene a lezec je na tomto šesti- až sedmimetrovém úseku stěny neustále ve vzduchu. Bez jištění z Velké věže je cesta velmi nebezpečná.
V další části se pak podíváme na první průstup stěnou Martinky, jehož sportovní přelezní se podařilo až v září 1933.
Asu
článek podpořila Maka horská
NADZEMÍ - Úvod
O projektu
Redakce
Pro média
Přidej článek
Inzerce
Lezecká škola
Plánované akce
Lezecké blogy
Kontakt
© COPYRIGHT 2009 - 2023 NADZEMI.cz Česká republika. Všechna práva vyhrazena. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.
Partneři | Tento web vytvořila digitální agentura a Grafické studio 321 CREATIVE CREW. | SEO optimalizace 321 |