Na surfování je potřeba oceán. Můžete vyšmátrat zmínky o skvělých vlnách Sardínii a jinde ve Středozemním moří, ale dobré podmínky tam budou výjimečně a když vám nesednou do termínu dovolené (což je velice pravděpodobné), taháte prkýnka s sebou autem zbytečně.
Flóra na Grand Canarii. Foto: archiv Nadzemí
Francie, Španělsko, Portugalsko nabízí některé oblasti, kde nejsou surf spoty daleko od skalních útesů a obílených balvanů. Přes to všechno se to stěží vyrovná tomu, když se například dopoledne na Tenerife ošploucháte ve vlnách, kde se jezdí skoro 365 dní v roce a po obědě naleznete vyžití v kaňonech skrývajících pestrý bouldering od oblých misek, po převislé lištovačky a pestré lezení na laně všech obtížností.
Photo: https://en.wikipedia.org/wiki/Canary_Islands
Kanárské ostrovy jsou tvořeny ostrovy Tenerife, Grand Canaria, Fuerteventura, Lanzarote a pár dalších cvrčků (La Gomera, El Hierro, La Palma). Na surfování a větrné sporty (Kite a windsurfing) se jezdí na ostrovy Lanzarote a Fuerteventura. Bohužel kromě jednoho útesu na Lanzarote jménem Guatiza s potenciálem asi 50 cest a jedné boulderové pláže, budete po lezení pátrat marně. Jistý potenciál skrývá údolí na ostrově Fuerteventura – Barranco de la Penitas, kde se dle místních obyvatel dá kombinovat bouldering lezení v až čtyřicetimetrových stěnách. Na svůj rozmach ale stále tato oblast čeká. Představu o surfovém ráji na Fuerte, ale kamarádi smetli s tím, že jsou zde hodně ostré útesy a je nutno opatrně chodit do vody a i tak je to na chodidla peklo.
Barranco de la Penitas Photo: http://www.holaislascanarias.com/escalada/fuerteventura/escalada-en-las-penitas/
Přejděme tedy rovnou k dvěma ostrovům, které nás zajímají – Tenerife a Grand Canaria. V prvním článku se zaměřím na ostrov Grand Canaria, který připomíná svoji strukturou broskvovou pecku. Kulatý tvar ostrova je zvrásněn ostrými hřebeny a hlubokými kaňony, které vytváří místním silničářům celkem veselou zábavu. Celý ostrov je mnohem více kultivován a obydlen. Za popularitu asi může koncentrace velkých pláží na východním pobřeží, písečných dun u města Maspalomas na jihu ostrova a popularita hlavního města Las Palmas.
Začneme od lehkých oblastí jak v lezení, tak při surfování. U Grand Canarie je koncentrace dobrých surfových spotů hlavně na severu. Skvělé zázemí naleznete v hostelech a apartmánech v hlavním městě Las Palmas, zejména podél dlouhé pláže Las Canteras, kde útes kryje před vlnobitím mělké písčiny, vhodné pro koupání a šnorchlování. Na surfování si popojdete po hlavní promenádě až výraznému Auditoriu, kde záliv nabízí nejlepší spot na ostrově – La Cicer. Zde bývají velice často fajn podmínky a písečné dno je výborné pro úplné začátky a ježdění na mořské pěně. Levý spot nejbližší kamennému molu navíc vytváří pěkně vysoké bílé vlny, které vás samy chytnou, takže pro nácvik postavení se na prkno v hluboké vodě je to značka ideál.
Pláž La Cicer v pozadí s Auditoriem. Photo: El Coleccionista de Instantes Fotografía & Video
Pro zkušenější surfaře další 3 lineupy na této pláži skýtají dostatek prostoru si chytnout své vlny. Lokálové jsou celkem přátelští na rozdíl od nejlepšího spotu na Tenerife. Nevýhodou této pláže a obecně surfování na Grand Canarii je délka vln, které se často brzo zavírají a surfař nemá moc prostoru pro dlouhé mazačinky a jízdu podél vlny. Za molem naleznete rychlou a kvalitní vlnu s názvem El Lloret na kterou potřebujete hodně velký swell.
Jiná písnička je to v sektoru El Confital, který se nalézá severněji od Las Palmas. Když vám výjdou podmínky, tak se můžete těšit na jednu z nejlepších vln na pravou ruku. O tom vypovídá i to, že se zde pravidelně koná závod WQS. Nám podmínky bohužel nevyšly, a tak jsme trávili čas na Ciceru.
Pláž El Confital během závodů. Photo: El coleccionista de instantes
Lezení na ostrově vypadá z průvodce sympaticky roztroušené, ale jestli chcete opravdu velký výběr cest na lano, jasná volba je lezení v Narodním parku Tamadaba na severozápadě ostrova. Tato stolová hora je posetá vzrostlými eukalypty a borovicemi, vytváří unikátní prostředí pro trávení volného času. Sektorů je zde požehnaně, cesty zábavné a nedaleký kemp zajišťuje slušné zázemí pro přebývání. Asi 1km severně od grilovacího parčíku narazíte po značce na spící boulderovou oblast s velkými valouny, která stále čeká na své první odvážlivce. Nedaleko odtud je uvedena nejdelší ferrata ve španělském království. Bohužel až před nástupem jsme zjistili, že ji prý autoři kvůli konkurenčnímu vztahu cestovek nechal částečně rozmontovat.
Pohled z vrcholu plošiny Tamadaba. Photo: http://www.hellocanaryislands.com/nature-areas/gran-canaria/tamadaba-natural-park/
Boulderingovým rájem je údolí Mogán, kde jsou rozesety stovky kamenů a oblast se díky velké aktivitě lezců na ostrově, stále vesele rozrůstá. Velice pěkně popsal a nafotil tuto oblast Oliver Vysloužil v článku http://boulder.sk/clanky/gran-canaria-bouldering-na-malom-kontinente/ Zmíněné údolí se svažuje až k přístavu Puerto de Mogán, kde naleznete pěkné koupání a roztomilé baráčky v koloniálním stylu.
Baráčky na Puerto de Mogán. Foto: archiv Nadzemí
Na jihu ostrova se rozkládá město Maspalomas s nekonečnými pískovcovými dunami, které znáte z letáků. Na Playa del Inglés se v případě dobrého swellu zde naleznete spoty na surfování a kitování. Bohužel zde vhodné podmínky nebývají moc časté a prý jsou zde záludné proudy. Vydáte-li se po dálnici k městu La Caleta, dá se vyrazit na zajímavou 100 metrovou skalní stěnu, kde narazíte na oblíbenou ferratu „Jesús Beitia“ obtížnosti C s visutými žebříky a převislou pádlovačku po kramlích „Extraplomix“ nejtěžší obtížnosti, která začíná 70° převisem.
Duny u Maspalomas. Foto: archiv Nadzemí
Severněji směrem do hornatého centra ostrova se množí lezecké oblasti, z nichž za zmínku rozhodně stojí Fataga. Nejznámější kus skály na ostrově je Roque Nublo, masivní náprstek na který si vezměte 70 metrové lano. Je zde několik pěkných cest kolem obtížností 6a – 7a a výhled do krajiny je zde úchvatný.
Roque Nublo. Foto: archiv Nadzemí
V lezeckém průvodci je uvedeno 13 oblastí, takže si opravdu můžete za lezením pocestovat. Při kombinaci lezení/surf se nabízí severní pobřeží, kde nedaleko města Moya leží v kaňonu stejnojmenná oblast a o kousek výše fotogenické, vodou ohlazené Cenobio, kde vede po hladké hraně i jedno 8c. Dojdete-li odtud k moři, otevírá se vám surfové božolé v podobě asi 10 spotů, kde si stačí jen vybrat. V případě, že nikde nejsou vlny vás může zachránit El Roque, který poznáte podle osamělé skály tyčící se z vody a následné vlny na levou ruku, která odtud pokračuje. Pozor ale na útesy schované pod vodou, které ve vlnách někde prosvítají.
Kaňon Cenobio. Photo: https://www.climbo.rocks/en/zonas/deportiva/cenobio/
Dále na východ narazíte na další sektory, z nichž nejpopulárnější je Los Enanos, kde jsou vlny prý i v létě, když je jinde flat. Na doplnění je nutno zmínit ještě východní pobřeží, kudy vede nejfrekventovanější dálnice spojující města Las Palmas a Maspalomas. Viděli jsme zde pár surfařů a na magicseaweed jsme zaznamenali kolem 6 spotů. Bližší info ale neznáme.
Závěrem
Grand Canaria je nejrozmanitější ostrov, který má zajímavou koncentraci lezeckých oblastí a surfových spotů. Bohužel ty nejzajímavější v obou případech nejsou zrovna blízko u sebe. Když chcete dvoufázově během dne kombinovat surf/lezení, tak je ideální ubytování v oblasti Moya. Surfovým začátečníkům a turistům bych spíše doporučil Las Palmas, které je skvělou volbou pro ranní krátkou divočinu v mělké vodě, odpolední výlet a večerní kulturu. Pro surfové fajnšmekry bych spíše doporučil sousední Tenerife, o kterém budu psát příště.
Čaj
NADZEMÍ - Úvod
O projektu
Redakce
Pro média
Přidej článek
Inzerce
Lezecká škola
Plánované akce
Lezecké blogy
Kontakt
© COPYRIGHT 2009 - 2023 NADZEMI.cz Česká republika. Všechna práva vyhrazena. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.
Partneři | Tento web vytvořila digitální agentura a Grafické studio 321 CREATIVE CREW. | SEO optimalizace 321 |