Žádný učený z nebe nespadnul, ale hafo nevyučených lezců již zahučelo na lezeckých stěnách. Asi je v tom i kousek české nátury se všechno naučit stylem pokus/omyl, nebo okoukat přímo na stěně, nebo z youtubového kanálu plného odpadků. Pracuji denně na jedné z nejpopulárnějších stěn v ČR a člověk by si nejraději pořídil dostihové klapky na oči, aby neměl stihy z každé druhé dvojice lezců, které dělají komparz na Darwinovu cenu.
Trochu přeháním, to je jasný, ale když vypíchnu pár dokola opakujících se chyb, které mám možnost denně na stěně vidět, tak to třeba bude někomu k dobru a ušetřím si i vlastní nervy.
Takže jdeme na to!
Uvědomte si, že první tři jištění jsou nejvíc kritické. Jste nízko nad zemí a ani si nezkoušejte představit co se stane při pádu pod druhým, třetím jištěním, nedej bože při cvakání. Je důležité první jištění jistit s co nejmenším průvěsem, těsně u stěny abych nezavazel, i za cenu toho, že budu pomaleji povolovat lano. Až s nabranou výškou si můžu odstoupit od stěny. Občas vidím jak se borec třepe jak drahej pes pod druhým nýtem a kocour ho jistí 3 metry zezadu a lano mu od první presky vede rozkrokem přímo dozadu. No asi jí něco hodně škaredého řekl…
Jasně je spousta jistítek, které nafasujete jako „blbuvzdorné“, ale základ je naučit se s kyblíkem, přes to nejede vlak. Začněte na kýblu a ideálně si otejpujte spodní ruku v pěst (přeháním), aby vás ani nenapadlo se tou rukou pouštět lana. Žádný přešahávání nebo rychlokvaška přístup, tady máš GriGri, to je v pohodě…lezu. Na GriGri bylo nehod jak prase kvůli špatnému jištění a nedržení spodní ruky na laně. A to že někteří „zkušení“ lezci jistí s GriGri jak tajtrdlíci, to je smutný fakt, z kterého si fakt neberte vzor.
Prostě nejistite s novým vercajkem, dokud jistítko na 100% nemáte zmáknuté.
Prostě spodní ruka se za žádných okolností lana nepouští a basta. Pokus Ti to nejde, nauč se techniku od zkušenějších.
Každej z lezců se pravděpodobně jednou za život blbě naváže, nebo založí špatně jistítko, prostě se to z nepozornosti může někdy stát. Takže se zkuste navzájem omrknout, abyste to neprokaučovali jak řada dalších z nás, kteří si odsedli u slaňáku do prázdna. Taky se hodí si cestou k prvnímu jištění hlídat záda, jako při boulderovém spotování, šmýkne to raz dva a je škoda si dát vozemboucha o parkety.
Nebudu se v dnešní rychlé době moc rozepisovat. Tyto 3 body jsou to největší zvěrstvo, které stále dokola na stěnách potkávám. Těch věcí se kterými se dá pokračovat je víc, ale s tím vám rád poradí za mrzký peníz váš lokální hrdina na lezecké stěně.
Co se týče mého pohledu na věc volby jistítka, je na prvním místě kvalitnější kyblík, ideálně vhodný na slaňování a jištění druholezce. Pokud zvažujete sportovní lezení s nacvičováním, přikupte grigri 2 je fajn, ale zažijte si správný způsob jištění a ovládání, je zde pár věci, které lze fatálně zpackat. No a jestli máte nezkušeného spolulezce nebo dítě a nechcete furt přecvakávat z jednoho ovládání jistítka na druhé, je jasnou volbou REVO, které právem získalo přízvisko nejbezpečnější jistítko na trhu (bohužel na českém trhu se objeví až na jaře 2018, tak si budete muset počkat). Jaké jsou výhody? Stejné ovládání jako kyblík, takže super na nácvik základů, skvěle se podává lano, je oboustranné a nejde obejít jistící mechanismus když byste upustili lano při spouštění nebo jištění. Ale jak říkám, spodní jistící ruka se nepouští…
Čau Čaj
Článek podporuje lezecká firma Wild Country - Dobrodružné lezení a bouldering.
NADZEMÍ - Úvod
O projektu
Redakce
Pro média
Přidej článek
Inzerce
Lezecká škola
Plánované akce
Lezecké blogy
Kontakt
© COPYRIGHT 2009 - 2023 NADZEMI.cz Česká republika. Všechna práva vyhrazena. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.
Partneři | Tento web vytvořila digitální agentura a Grafické studio 321 CREATIVE CREW. | SEO optimalizace 321 |