Rozmach popularity fresh sportů jako je surfování zasáhnul i Českou republiku, jinak pro tuto kratochvíli naprosto nevhodnou lokalitu. Pořádají se surf kempy, ve kterých se mezi grilováním a nakupováním naučíte teoreticky sjet vlnu a každý už se nemůže dočkat, jak si bude v moři motat serpentýny.
Zde ovšem nastane velký šok, stejně jako například v lezení širočin na písku. Tato aktivita na pohled jednoduchá a elegantní v sobě skrývá stovky hodin praxe, která pěkně bolí. Není příjemné pádlovat proti vlnám opakovaně tři hodiny denně ,aby vás ani jednou nepustily k onomu vytouženému pocitu sjížděné vlny a navíc mezi lokálními alfasamci a dvanáctiletými dětmi, kteří jezdí radost pohledět a nemají v plánu vám nějakou vlnu přenechat.
Není divu, že surfové vyvrcholení pro převážnou většinu zájemců končí u facebook fotky ve stoje na plováku na bílé pěně z vlny. U surfování spíš zůstávají jedinci, kteří se nechtějí smířit s tím, že to sakra nejde a zabejčí se do té doby, než se jim zadaří tu a tam slíznout smetánku v podobě úžasného pocitu osedlání mořského živlu. Po dosáhnutí této fáze jste lapeni.
Photo: www.coolhunting.com
Lezení a surfování má k sobě překvapivě blízko. Už v 50. letech minulého století popisuje ve své knize (viz foto výše) známý americký lezec a zakladatel značek Black Diamond a Patagonia Yvon Chouinard tuto zlatou éru v Kalifornii, kdy bezstarostně hledali dobrodružství ve vlnách a na skalách. Široká veřejnost často netuší, že mnoho slavných britských (Jerry Moffatt, Steve McClure) a španělských (viz obrázek níže) lezců také propadlo surfování.
Poznáte lezce na fotce? Poradím, že Marek Vašut to není. Photo: J.L.Lazkano
Stejně jako v Adršpachu ani v moři nenalezneš zkratky jak být za pár měsíců šampiónem. Sjet si první vlnu je jako vylézt starou cestou na Hlásku, uříznout „Cut back“ je jako tancovat na hraně stejné věže. Všechny euforické pocity jsou při obou aktivitách pěkně promíchané s respektem k přírodě, která Ti nepřestane nakopávat zadek při každé průpovídce typu „už to asi umím“.
Sedmiletý práskač, samo sebou, že jde bez mámy. Photo: archiv Nadzemi
V případě, že máš v plánu zkusit skloubit tyto aktivity a láká Tě poprat se s tvrzením, že surfovat má zkoušet jen ten, kdo žije nebo plánuje žít celý život u moře, tak přidám pár rad sesbíraných z osobních zkušeností.
Na světě je pár destinací, kde v jednom dni můžeš například dopoledne surfovat a odpoledne lézt. Například Wales, Baskicko, Portugalsko, Tenerife a další. Bohužel tyto místa nejsou ideální pro úplné začátky na prkénku a to je dost zásadní věc. Doporučuji proto v první řadě hledat ideální surf spot.
Z pohledu surfovacích začátků se jeví jako nejpříjemnější destinace Costa Rica a Srí Lanka, kde jsou k nalezení písečné surfovací pláže a nemusíte se bát ostrých útesů. Dále je sympatická část jihozápadní Francie a populární spoty v Portugalsku a Španělsku. Připravte se na to, že v sezóně je zde narváno a to není ve vlnách nikdy příjemné a mimo sezónu vás mohou překvapit solidní vlny kolem 2 metrů, do kterých si začátečníci dvakrát moc netroufnou (a dělají dobře).
Surfování pod skalama na Tenerife. Photo: archiv Nadzemí
Je na místě zmínit, že obě aktivity, když je děláš v jednom dni vyžadují enormní množství energie budete po nich zničení a pomalí jak kolotoč, co tlačej cikání. Fyzická připravenost je naprosto základním předpokladem něco ve vlnách vytvářet. Průměrný člověk bez praxe tak tak přepádluje vlny a když jej po neúspěšném pokusu chytne jeden, dva sety (větší vlny), tak je zralej na šaškec a rozhodně není připraven vydat ze sebe maximum při chytání vlny.
Někteří fajnšmekři trénovali fyzičku pádlováním v jejich domovské řece. Jste sice za debila, ale je to rozhodně praktická věc a obtížnost můžete volit podle toho, jak moc plavete uprostřed toku. Na netu jsou nalezení i zajímavé tipy na cvičení pro trénink pádlování.
Slušnou fyzičku na pobyt ve vlnách po týdnu získáte i samotným surfováním, ale nějaká ta průprava ramen a zad v posilovně příjde k duhu. Takové běžkování z pohledu biomechaniky nemusí být špatná volba, když v březnu odlétáte na Bali, tak přes zimu motat kiláky soupaž se vyplatí i přesto že v té současné kose při běžkování slyšíš chrastit hovna. Nicméně počítejte s tím, že na surfový výlet je měsíc minimální doba k naučení. Ideální je někam vypadnout na půl roku a to teprve se začínáte s vodou sžívat. Ne nadarmo se říká, že surfování je jedním z nejnáročnějších sportů vůbec.
Ondra Petrů se staví na prkno, fáze 1. Photo: archiv Nadzemi
Raz, dva tři! Trénink náskoku na prkna je ošemetná věc. Na netu naleznete nespočet variant jak na to, ale z mé zkušenosti mohu říci, že Ti co by chtěli někdy zkusit sjet vlnu a ne jezdit na pěně z vln, (což je taková obdoba klouzání se po zmrzlé kaluži), by měli zapomenout na vstávání přes koleno. Ze začátku si zkoušet zvednutí do vzporu ležmo a přetočení do základního postoje. Později už trénovat náskok bez opory chodidel (na shortboard) a automatizovat si náskoky. Ono totiž jak se ocitnete hlovou z kopce a uvědomíte si, že jste chytli vlnu a získáváte rychlost, tak na žádné „jedna, dva, tři“ není čas.
Lezení má tu výhodu, že když vyloženě nepadají trakaře,tak se dá na skalách zničit. Je proto vhodnější uzpůsobovat dovolenou tomu, jak jsou vlny a v dalším čase přejet na skály. Využívání portálů www.magicseaweed.com a www.windguru.com dostanete poměrně přesné informace jak je to mořem a můžete si sestavovat plán aktivit a restdayů. Když si v moři dáte za uši (skoro vždycky), počítejte s tím, že silové kroky v převisech, kdy musíte mít zatnutá záda a ramena jsou trochu problém. Tělu se nechce křečovat po orgiích s oceálnem a je vhodnější volit cesty nebo bouldery více do prstů.
Slíznutí drobné smetany, Jan Šálek. Photo: archiv Nadzemi
Pořádně se rozcvičit se patří ke každé z obou aktivit, bez toho po dvou vlnách zatuhnete jak metráček na čtyřstovce. Před surfováním se mi také osvědčily BCAA jako příjemný zdroje energie.
O této oblíbené destinaci se přesněji rozepíši v příštím článku. Budu rád za dotazy a tipy týkající se surfování a lezení. Ideálně na tipy, kde se to daří dobře zkombinovat.
Čavales Čaj
NADZEMÍ - Úvod
O projektu
Redakce
Pro média
Přidej článek
Inzerce
Lezecká škola
Plánované akce
Lezecké blogy
Kontakt
© COPYRIGHT 2009 - 2023 NADZEMI.cz Česká republika. Všechna práva vyhrazena. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.
Partneři | Tento web vytvořila digitální agentura a Grafické studio 321 CREATIVE CREW. | SEO optimalizace 321 |